Prawo jazdy – czy jest potrzebne opiekunce seniora w Niemczech?

Prawo jazdy to dokument, który znacznie ułatwia życie. Dzięki niemu jest się mobilnym, a wykonywanie podstawowych zadań takich jak zakupy jest szybkie i proste. Prawo jazdy jest ważne nie tylko w życiu codziennym, ale i w pracy m.in. opiekunki seniora w Niemczech. Dlaczego? Do czego potrzebne jest prawo jazdy opiekunce seniora?

Prawo jazdy – czy jest konieczne?

Brak prawo jazdy nie wyklucza podjęcia pracy opiekunki w Niemczech. Nie ma jednak co ukrywać, że jego posiadanie znacznie ułatwia znalezienie zatrudnienia. Prawo jazdy wymagane jest bowiem przez wielu pracodawców, szczególnie kiedy miejscem zamieszkania podopiecznego są obrzeża miasta lub wieś. W takiej sytuacji samochód często jest jedynym środkiem transportu i możliwością wygodnego oraz bezpiecznego dotarcia z seniorem do lekarza, apteki, sklepu, banku lub na zajęcia z rehabilitacji.

Podróż miejską komunikacją z osobą mającą problemy poruszeniem się, mniej sprawną fizycznie czy na wózku może być bowiem prawdziwym wyzwaniem – nie raz niemożliwym do zrealizowania. Prawo jazdy może się również przydać, jeśli pod opieką ma się aktywnego seniora. Samochód w tym wypadku ułatwi organizowanie wycieczek czy odwiedziny u rodziny, przyjaciół i znajomych.

Praca bez prawa jazdy jako opiekunka

Mimo że prawo jazdy znacznie może ułatwić opiekę nad seniorem, to warto pamiętać, że bez niego również można starać się o zatrudnienie w branży opiekuńczej. Nie posiadając uprawnień do prowadzenia samochodu, warto zajrzeć na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/, gdzie pojawiają się liczne ogłoszenia pracy w dużym mieście, gdzie czeka Cię łatwiejsza opieka – Niemcy to bowiem państwo, w którym transport publiczny jest dobrze rozwinięty, wygodny i dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Czy polskie prawo jazdy obowiązuje w Niemczech?

Posiadając polskie prawo jazdy, nie musisz się martwić o kwestie formalne. Dokument wydany nad Wisłą upoważnia do poruszania się samochodem we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że jest on ważny przez 15 lat. Należy też podkreślić, że gdy straci się prawa do kierowania pojazdami w Polsce, to zakaz obowiązuje również na terenie Niemiec.

Opiekunka z prawem jazdy – kto udostępnia samochód?

Wymóg posiadania prawa jazdy zaobserwować można w coraz większej ilości ogłoszeń o prace opiekunki w Niemczech. Wiele osób zastanawia się, czy w związku z tym będzie musiała wozić seniora czy robić zakupy z wykorzystaniem swojego pojazdu. W tym zakresie dobry zwyczaj i praktyka są takie, że to pracodawca udostępnia samochód podopiecznego lub jego rodziny. Pracodawca zobowiązany jest również pokryć wydatki na paliwo.