W jaki sposób usługi rekrutacyjne mogą wpłynąć na rentowność firmy?

W jaki sposób usługi rekrutacyjne mogą wpłynąć na rentowność firmy?

Dobrze prowadzona rekrutacja IT może przynieść realne i mierzalne zyski każdej organizacji działającej w sektorze nowych technologii. Choć na pierwszy rzut oka, korzyści są odległe i ich osiągnięcie nie zawsze jest pewne, praktyka pokazuje coś zupełnie innego. Sprawdźmy co sprawia, że zatrudniona agencja rekrutacyjna IT faktycznie może pomóc Ci w zarabianiu większych kwot.

Fachowe usługi rekrutacyjne to sposób na oszczędności

Już na samym wstępie musimy zaznaczyć, że owszem, usługi rekrutacyjne IT w Krakowie jak i w innych miastach nie są tanie. Obsługa rozbudowanego naboru może kosztować równowartość kilku pensji programisty, jednak wynika to z kilku dość logicznych przesłanek.

 

Po pierwsze, każda agencja rekrutacyjna IT dysponuje know-how, często gromadzonym przez lata. To setki, a nawet tysiące zatrudnionych osób, dziesiątki tysięcy spotkań z kandydatami i niezliczona ilość przeanalizowanych profili, zarówno na Linkedin, jak i w wewnętrznych bazach danych. To ogromny nakład pracy, który przekłada się na zdolność do szybkiego i trafnego oceniania programistów, analityków i innych pracowników technicznych, którzy muszą być przecież dobrze dopasowani do Twojej organizacji.

 

Po drugie, w rekrutację zaangażowanych jest wiele osób na różnych stanowiskach. Często zdarza się, że agencje rekrutacyjne dzielą zadania nawet na kilkunastu pracowników, z których każdy realizuje swój wąski, ale bardzo istotny obszar projektu. Część zespołu poszukuje kandydatów i nawiązuje z nimi wstępny kontakt, ktoś inny zajmuje się koordynacją spotkań i wymianą informacji z klientem, a jeszcze inne osoby biorą na siebie ciężar prowadzenia rozmów z kandydatami. Zatrudnienie zewnętrznej firmy zwalnia wewnętrzny dział HR z obowiązku prowadzenia wielotygodniowej procedury rekrutacji.

 

Wreszcie, solidna agencja rekrutacyjna będzie dysponować twardą wiedzą na temat aktualnie panującej sytuacji na rynku. To szczególnie istotne w przypadku mniej powszechnych specjalizacji, w których o wiele trudniej jest znaleźć solidnego pracownika bez ponoszenia ogromnych kosztów na jego wynagrodzenie. Wielokrotnie okazuje się, że dobrze skomponowany pakiet świadczeń pracowniczych, stworzenie odpowiedniego ogłoszenia i omówienie realnego zakresu obowiązków danego specjalisty sprawia, że można wyraźnie zmniejszyć budżet na jego stanowisko, bez utraty jakości.

Wybór kandydatów, którzy przyniosą firmie zyski

Choć “Eldorado” w branży IT mamy już raczej za sobą, znalezienie wartościowego pracownika wcale nie jest tak łatwe. Jest to szczególnie widoczne w przypadku rekrutacji na stanowiska seniorskie jak i tam, gdzie osób o odpowiednich kwalifikacjach jest po prostu niewiele. O ile znalezienie jednego cloud engineera w Warszawie lub Krakowie nie będzie nastręczać trudności, o tyle zebranie czterech takich osób, w dodatku o osobowości odpowiadającej kulturze danej organizacji, chętnych do podjęcia pracy w krótkim czasie i za możliwą do zaakceptowania stawkę, może być wręcz karkołomnym wyczynem. Zatrudniając agencję rekrutacyjną IT, zrzucasz z siebie część odpowiedzialności za sukces.

 

Pamiętajmy również, że wydajność pracownika nie jest wprost proporcjonalna do jego wynagrodzenia. Wiele osób o naprawdę dobrych kompetencjach może nie odnaleźć się w Twojej firmie, na przykład ze względu na harmonogram realizacji projektów. Innym będzie doskwierać stosunkowo mała presja na rozwój umiejętności zawodowych, a inni nie będą odczuwać więzi ze swoim zespołem. Dobry rekruter znajdzie Ci pracowników, którzy po prostu będą chcieli z Tobą współpracować, a w konsekwencji, będą wytwarzać wartość dla ich pracodawcy.