Agencja pracy – jaki jest jej zakres obowiązków? Odpowiadamy

Agencja pracy – jaki jest jej zakres obowiązków? Odpowiadamy

Znalezienie kandydatów na stanowisko pracy bywa trudne. Warto skorzystać w tym obszarze z usług agencji pracy. Oferta takich działalności zwykle jest bardzo rozbudowana i elastyczna. Na czym polega praca takiej firmy i w jaki sposób może ona pomóc nam w biznesie?

Agencja pracy, czyli pomoc od A do Z

Oczywiście na rynku działają agencje, które oferują w zasadzie tylko pośrednictwo pracy. Niemniej najlepsza agencja pracy za granicą i w kraju to taka, która pomaga o wiele szerzej. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto upewnić się, czy firma świadczy usługi na najwyższym poziomie.

Gdyby okazało się, że taka działalność pomoże nam tylko np. w transporcie osób do zakładu pracy, ale nie zapewni już dodatkowej pomocy przy kwestiach formalnych, warto dwa razy zastanowić się nad podpisaniem umowy z takim przedsiębiorstwem. Takie firmy powinny działać kompleksowo — za przykład może posłużyć agencja pracy Kono.

Firma ta pomaga pracodawcom od A do Z. Nie tylko pośredniczy, ale też funkcjonuje jako agencja doradztwa personalnego. Ponadto zajmuje się zarówno poszukiwaniem pracowników, jak i oceną ich umiejętności oraz zatrudnieniem. Na jej barkach spoczywa także organizacja wszelkich kwestii formalnych.

Agencja doradztwa personalnego

Warto przyjrzeć się nieco bliżej kwestii doradztwa personalnego. Otóż agencja pracy oferująca tego typu usługi może wesprzeć pracodawcę na wiele sposobów. Często współpraca w tym obszarze polega na doradzaniu, których kandydatów warto brać pod uwagę. Korzystając ze swojego doświadczenia, specjaliści z agencji wskazują na umiejętności i cechy ważne na danym stanowisku. Dobre agencje organizują też spotkania rekrutacyjne i same je przeprowadzają.

Niewątpliwie rekrutacja pracowników to proces bardzo czasochłonny. Wymaga on również dużej wiedzy i umiejętności. Zatem dla firmy jest kosztowny, zarówno czasowo, jak i pod kątem finansowym. Konieczne jest zatrudnienie specjalisty HR oraz organizacja wielu spotkań. Jeśli kwestia ta pozostaje w rękach agencji, firma może się w większym stopniu skupić na działaniach operacyjnych.

Zobacz  Cyfryzacja gospodarki jest już koniecznością, a nie tylko alternatywą

Jak działa najlepsza agencja pracy za granicą?

W przypadku organizacji pracy za granicą jej wsparcie jest wręcz niezbędne. Dlaczego? Wynika to m.in. z tego, że znalezienie fachowców, chętnych do wyjazdu poza granice kraju może nie być proste. Po drugie, bardzo wymagająca jest organizacja ich wyjazdu. Trzeba zadbać o transport, nocleg i przewóz pracowników z hotelu do firmy. Często trzeba zorganizować również wyżywienie. Dobra agencja pracy zajmie się tym wszystkim w imieniu pracodawcy.

Obsługa pracownika

Powszechnie agencję pracy kojarzy się ze świadczeniem pomocy na etapie poszukiwania i ewentualnie zatrudniania pracownika. Okazuje się jednak, że najlepsze firmy pomagają również na kolejnych etapach. Otóż dobra agencja prowadzi też obsługę kadrowo-płacową pracowników. Chodzi tutaj o wszelkie rozliczenia, czyli wypłaty dla pracowników wraz z uwzględnieniem premii i kwestii podatkowych.

Biuro obsługuje też urlopy i zwolnienia lekarskie. Pozostawienie tych spraw w rękach agencji to dla przedsiębiorstwa duża oszczędność czasu. Zwłaszcza w przypadku zatrudniania pracowników za granicą, ponieważ wtedy w grę wchodzi wiele dodatkowych kwestii formalnych.

Znalezienie wykwalifikowanego pracownika nie jest zadaniem prostym. Proces poszukiwania i rekrutacji musi być przeprowadzony w pełni profesjonalnie. Tylko wtedy zyskamy w zespole osoby, które z marszu mogą przystąpić do wykonywania zleconych zadań, bez konieczności przyuczenia czy długiego wdrażania w schemat działania organizacji. Natomiast w kwestii obsługi pracowników fachowość jest istotna dla zachowania porządku w dokumentacji i sprawności funkcjonowania firmy.

[Głosów:    Average: /5]