Jakie zdanie na temat składek ZUS 2019 w kontekście przyszłych emerytur mają przedsiębiorcy?

Jak przedsiębiorcy oceniają składki zus na  2019 rok

Zdaniem Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, oczekują oni konkretnych zmian w sposobie płacenia składek. Przedsiębiorcy winni mieć możliwość opłacania składek nie tylko od dochodu, ale również sami powinni decydować w ogóle o ich odprowadzaniu. Stąd konieczna jest dyskusja na temat zmian w systemie podlegania ubezpieczeniom przez przedsiębiorców.

Na pewno nie można w tej kwestii podnosić argumentu, iż bez składek przedsiębiorców, dojdzie do zapaści FUS. Przecież wpływy ze składek od przedsiębiorców płacących pełny ryczałt wynoszą ok. 12 mld złotych rocznie, przy wszystkich wpływach do FUS na poziomie 200 mld złotych. Zatem stanowią one zaledwie 6% całej sumy.

Sprawdź: nowe zasady składek dla przedsiębiorców.

Ponadto, gdyby przedsiębiorcy mogli sami decydować, czy chcą opłacać składki na ZUS czy też nie, spadek wpływów Fus byłby na pewno niższy niż 12 mld złotych. Z badań prowadzonych wśród przedsiębiorców wynika, iż około 50% z nich nadal odprowadzałoby (tym razem w pełni dobrowolnie) składki ZUS. Zatem realny ubytek wyniósłby około 6 mld złotych (około 3% całości składek).

Należy też mieć na uwadze, iż ubytek w składakach na poziomie 6 mld złotych byłby tylko na początku, w funkcji malejącej do zera na końcu, z powodu niewypłacania nieubezpieczonym świadczeń. Ponadto, w przypadku objęcia wszystkich przedsiębiorców systemem proporcjonalnym do dochodu, ubytek będzie jeszcze mniejszy. Zatem jest to idealny moment, by taką reformę przeprowadzić.

Jakie zdanie mają przedsiębiorcy w kwestii planowanych podwyżek płacy minimalnej? I wzrostu składek na zus 2019?

Otóż ich zdaniem może to spowodować pewne bardzo niekorzystne zmiany. Skokowy wzrost najniższego wynagrodzenia wymusi proporcjonalne podwyżki dla osób zarabiających więcej od ustawowego minimum. To z kolei wpłynie na większą skłonność do zatrudniania w szarej strefie i jednocześnie stanowić będzie nieuczciwą konkurencję do tych pracodawców, którzy zatrudniają w pełni legalnie.

Zobacz  Zmiany na rynku pracy w Niemczech w zakresie opieki zdrowotnej [część 2]

Skokowa podwyżka płacy minimalnej, niemająca uzasadnienia we wzroście produktywności, wywoła problemy szczególnie w mniejszych przedsiębiorstwach, funkcjonujących poza wielkimi aglomeracjami.

składki zus 2019
Ile wyniesie zus w 2019?

Jak będą wyglądać składki na ZUS w 2019 roku?

Podsumowując, system opłacania składek ZUS przez przedsiębiorców wymaga zmiany. Czy i na jakie zdecyduje się obecna czy też przyszła ekipa rządowa tego nie wiadomo. Jednakże ktoś, kto autentycznie taką reformę przeprowadzi, ma szansę przejść do historii gospodarczej Polski. Tym niemniej zasady powinny być znane dużo wcześniej, by pozwolić przedsiębiorcom się do nich dostosować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]