Pracownicy z Azji to ratunek dla polskich przedsiębiorstw. Teraz zatrudnisz ich szybciej!

W Polsce mimo dość wysokiego bezrobocia, wiele branż nie może zaspokoić braków kadrowych. Właściciele firm często zatrudniają Ukraińców, jednak ich napływ do naszego kraju jest wciąż niewystarczający. Ratunkiem mogą okazać się pracownicy z Azji. Od 2018 roku zatrudnisz ich na nowych zasadach. Jest szybciej i prościej.

Dlaczego zatrudnianie Azjatów to szansa dla polskich przedsiębiorców?

W naszym kraju już od jakiegoś czasu obserwujemy negatywne zjawiska demograficzne. Trzeba to w końcu przyznać – polskie społeczeństwo się starzeje. Sprawy nie ułatwia rosnące zapotrzebowanie na pracowników. Zatrudnianie obcokrajowców stało się więc zjawiskiem powszechnym i koniecznym. 

Mimo że cudzoziemcy z Ukrainy zapełniają polskie place budów, w wielu sektorach wciąż brakuje rąk do pracy. Nasi sąsiedzi ze Wschodu chętniej podejmują pracę w Niemczech niż w Polsce, zapewne skuszeni atrakcyjnymi zarobkami. 

Jeśli i Ty szukasz odpowiedniej kadry dla swojego przedsiębiorstwa, dobrym pomysłem może okazać się zatrudnienie pracowników z Azji. W krajach takich jak Bangladesz, Indie, Wietnam znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów. 

Pracownicy z Azji – wykształceni, mili i zmotywowani

Mylisz się, jeśli sądzisz, że pracownicy z Azji są niewykształceni i nadają się tylko do prostych zajęć. W Bangladeszu znajduje się centrum szkoleniowe, gdzie kandydaci do pracy szlifują swoje umiejętności w zakresie spawania, szycia, murarki czy operowania wózkiem widłowym. Jednak wśród cudzoziemców z Azji znajdziesz także informatyków, lekarzy, kierowców, a nawet managerów. 

Obywatele z Dalekiego Wschodu nie mogą liczyć na godziwe zarobki w swoim rodzimym kraju. To sprawia, że Polska jawi im się jako doskonałe miejsce do życia. Są zadowoleni z pensji otrzymywanych w naszym kraju i warunków bytu. To oczywiście przekłada sią na ich pracę – są zmotywowani, uprzejmi i zawsze uśmiechnięci. 

Zobacz  RDS i rząd nadal bez porozumienia

Pracownicy z Azji doceniają także fakt, że w Polsce mogą rozwijać się zawodowo. W ich rodzimym kraju nie jest to możliwe. 

Korzystne zmiany w kwestii zatrudniania cudzoziemców z Azji

Do tej pory procedury związane z zatrudnianiem Azjatów w Polsce były dość skomplikowane. Od 01.07.2018 roku wiele się jednak zmieniło. Przede wszystkim 197 zawodów w 20 profesjach zwolniono z tak zwanego testu rynku pracy. Co to oznacza dla Ciebie? Nie musisz już uzyskiwać od starosty informacji o braku możliwości zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. 

Lista zawodów, dla których skrócono procedury wydłużyła się, co oznacza, że na cudzoziemca z Azji będziesz czekać 21 dni krócej, niż dotychczas. 

Jakie zawody zwolniono z testu rynku pracy?

Na liście zawodów zwolnionych z testu rynku pracy znalazły się między innymi profesje należące do budownictwa:

  • murarze, 
  • betoniarze, 
  • dekarze, 
  • ślusarze, 
  • elektrycy, 
  • inżynierowie. 

Warto wspomnieć także o branży IT, gdzie na liście są takie zawody jak:

  • programista aplikacji, 
  • projektant i administrator baz danych.

To oczywiście nie wszystkie zawody, jest ich o wiele więcej. Jak widzisz, wśród obcokrajowców z Azji znajdziesz osoby wykształcone, które warto zatrudniać nie tylko do prac fizycznych, ale także umysłowych. 

Plusem zatrudniania pracowników z Azji jest także fakt, że stosunek pracy może być długotrwały, przy jednoczesnym przypisaniu zleceniobiorcy do jednego pracodawcy. Ukraińcy zazwyczaj mają możliwość wyboru pracodawcy, co nie jest dla Ciebie zbyt korzystne. Jeśli więc zdecydujesz się na cudzoziemca z Indii, Wietnamu czy Filipin, zyskasz lojalnego pracownika. 
W zatrudnieniu pracowników może pomóc Ci agencja pracy DP Workers

[Głosów:    Average: /5]