Zatrudnij pracowników ze Wschodu! Zapewnisz dobre funkcjonowanie swojemu przedsiębiorstwu

W Polsce przedsiębiorcy coraz chętniej skłaniają się ku pracownikom ze Wschodu. Mają na to wpływ ułatwione zasady ich zatrudniania, a także motywacja Ukraińców, Białorusinów, Mołdawian i Rosjan do pracy. Jeśli w Twoim przedsiębiorstwie brakuje rąk do pracy, pracownicy ze Wschodu mogą okazać się dla Ciebie prawdziwym wybawieniem z kłopotów. Nie pozwól, aby Twoja firma poniosła straty!

Jak zatrudnić pracowników ze Wschodu?

Najszybszą i najłatwiejszą drogą, by pozyskać pracowników ze Wschodu, jest zatrudnienie ich na okres 6 miesięcy w czasie roku bez obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Co zatem musisz zrobić najpierw? Jeśli zdecydujesz się dać pracę obywatelowi z Białorusi, Mołdawii czy Gruzji, musisz złożyć oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla danej firmy. W owym dokumencie wpisujesz dane identyfikacyjne swoje i obcokrajowca oraz miejsce i okres zatrudnienia. 

Od stycznia 2018 roku jesteś zwolniony z konieczności przeprowadzania testu rynku pracy. Co to oznacza? Nie musisz informować starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. Dotyczy to jednak tylko zatrudniania obywateli takich krajów jak: Ukraina, Białoruś, Gruzja, Armenia, Mołdawia, Rosja. 

W jakich sektorach warto zatrudniać pracowników ze Wschodu?

Gałęzie gospodarki takie jak rolnictwo, budownictwo czy przemysł już od lat stawiają na pracowników ze Wschodu. Coraz częściej spotyka się ich także w sektorze usług – transporcie, handlu, turystyce, gastronomii. Jak pokazują liczne statystyki, na dzień dzisiejszy nie istnieje gałąź gospodarki, gdzie nie byliby oni potrzebni. 

Pracownicy ze Wschodu jako wsparcie polskich przedsiębiorców

Jak już wspomniano, wiele polskich branż boryka się z brakami kadrowymi. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się pracownicy ze Wschodu. Ułatwione procedury sprzyjają ich zatrudnianiu. Jeśli i Twoja firma potrzebuje rąk do pracy, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. To także dobra opcja, gdy szukasz pracowników sezonowych – na przykład w czasie wzmożonych zbiorów czy dostaw. Zapewne ucieszy Cię fakt, że pracownika ze Wschodu do prac sezonowych możesz zatrudnić na okres 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego (na taki czas wydawane jest zezwolenie na pracę sezonową). Wiedz jednak, że dotyczy to tylko takich sektorów jak rolnictwo, ogrodnictwo i turystyka. 

Zobacz  Wypadek przy pracy - co może nim być?

Dlaczego warto zatrudnić pracowników ze Wschodu?

Powodów, dla których warto zatrudnić pracowników ze Wschodu, jest naprawdę sporo. Przede wszystkim między Polakami a obywatelami zza wschodniej granicy nie ma wielu różnic kulturowych. Oba narody posługują się językiem słowiańskim, dzięki czemu łatwo mogą się porozumieć. Bliskość kulturowa jest także czynnikiem, który wpływa na aklimatyzację cudzoziemców, a ta z kolei przekłada się na ich efektywność. 

Kolejnym powodem, który przemawia za zatrudnianiem pracowników ze Wschodu, są ich umiejętności. Wśród nich można znaleźć nie tylko robotników, ale i wykwalifikowana kadrę kierowniczą. 

W końcu pracownicy ze Wschodu są zmotywowani i chętni do pracy. Do Polski przyjeżdżają głównie w celach zarobkowych, dlatego często biorą nadgodziny i pracują w weekendy. 

Wśród cudzoziemców ze Wschodu, którzy decydują się na pracę w naszym kraju, jest duży odsetek osób w wieku produkcyjnym (25 do 29 lat i 30 do 34 lat). Ze Wschodu przyjeżdża do nas też wiele małżeństw i młodych osób. Aż 10% przybyłych pracowników deklaruje, że z Polską wiąże duże nadzieje na przyszłość. 

Mimo że sporo u nas fachowców ze Wschodu, w naszym kraju często zatrudnia się ich na podstawowych stanowiskach. Niestety, nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zmienić w najbliższym czasie. Szkoda, ponieważ są wykwalifikowani i zmotywowani, a przede wszystkim dzięki nim polskie przedsiębiorstwa mają szansę dobrze funkcjonować. 

[Głosów: 1   Average: 5/5]